Олег Мусій зустрівся з Генеральним директором ВООЗ Маргарет Чен

Вибачте, у зв'язку із технічними проблемами сайту, деякі матеріали досі написані мовою країни-агресора.

Вже працюємо над виправленням проблеми!

 

Приєднуйтеся до Волонтерського руху «Носоріг» → В ТЕЛЕГРАМІ!

 

18 травня 2014 року у штаб-квартирі Всесвітньої організації охорони здоров’я України (Женева, Швейцарія) відбулася зустріч Міністра охорони здоров’я України Олега Мусія з Генеральним директором ВООЗ Маргарет Чен.

Маргарет Чен наголосила: «Україна є надзвичайно важливою країною для Європи. І нині Україні необхідно поновити можливість повноцінно піклуватися про своїх мешканців: чим раніше для цього буде знайдено рішення, тим краще буде не лише для України, але й для всього світу».

Олег Мусій сказав: «Сьогодні побудова нової сучасної європейської системи охорони здоров’я на принципах та засадах ВООЗ є пріоритетом нового Уряду України, а за тиждень — коли відбудуться вибори Президента України, — стане кардинальним пріоритетом для всієї держави».

У зустрічі також взяли участь: з боку ВООЗ — заступник Генерального директора Анарфі Асамоа-Баа, помічник Генерального директора Хірокі Накатані, директор Європейського регіонального бюро ВООЗ Сузанна Джакаб; з української сторони — Постійний представник України при Відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві Юрій Клименко, начальник відділу зовнішніх зв’язків та європейської інтеграції МОЗ України Інна Голованчук, голова правління ВГО «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги» Василь Князевич, радники Міністра охорони здоров’я України Володимир Курпіта та Пилип Снєгірьов, радник Постійного Представництва України при Відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві Олена Андрієнко.

На початку зустрічі Олег Мусій задекларував, що нова влада України, як і нова команда МОЗ України надзвичайно зацікавлені не лише у продовженні, але й нарощуванні тісної дружньої співпраці з ВООЗ, що тривала протягом попередніх років. Він окреслив перед керівництвом Організації основні проблеми, що постають нині перед українською системою охорони здоров’я, та пріоритетні напрямки її розвитку. Основні стратегії ВООЗ абсолютно імпонують Україні: профілактична медицина та усталення здорового способу життя, боротьба з тютюнопалінням та алкоголізмом, вплив клімату на здоров’я населення, заходи з подолання ВІЛ/СНІДУ (де Україною досягнуто суттєвих позитивних зрушень) та туберкульозу (епідемія якого в Україні досі не вгамовується, демонструючи понад 30% мультирезистентних форм), імунопрофілактика (в Україні спостерігається обмеження доступу до вакцинації, особливо серед дітей, у зв’язку з чим також може знадобитися допомога ВООЗ) тощо.

«Україна розвивається і з чималими труднощами зводиться на ноги, важко переборюючи спадок радянських часів. Нажаль, незважаючи на 23 роки незалежності, наша країна затрималася у пострадянському періоді і досі має застарілу систему охорони здоров’я. Тож нині глобальна задача України і найбільший пріоритет МОЗ полягає у побудові нової сучасної європейської системи охорони здоров’я. Саме тому для нас є необхідним вивчення позитивного досвіду інших країн та методична допомога ВООЗ як передового ешелону світової медицини. Ми прагнемо рухатися вперед спільно з вами, керуючись вашими порадами, стратегічним баченням та фаховою експертизою: спочатку — у формуванні концепції, услід за тим — розбудові чіткого плану конкретних дій, врешті — створенні нової досконалої системи охорони здоров’я в Україні протягом найближчих 3-5 років. Сьогодні це є пріоритетом нового Уряду України, а за тиждень — коли відбудуться вибори Президента України, — стане кардинальним пріоритетом для всієї держави», — наголосив Олег Мусій.

Міністр висловив жаль і тривогу з приводу того, що надскладна політична ситуація, яка склалася нині в Україні, чинить безпосередній негативний вплив на діяльність системи охорони здоров’я, а особливо — на стан забезпечення доступності та безпеки охорони здоров’я для населення. У першу чергу це стосується Автономної Республіки Крим — території України, яка зазнала брутальної анексії з боку Російської Федерації. Зокрема, гостро стоїть проблема з доступом до замісної терапії: незважаючи на заходи української влади із забезпечення її проведення на континентальній території України, близько 800 пацієнтів на півострові позбавлені відповідної необхідної допомоги. Також Україна зіткнулася з великою проблемою доступності медичної допомоги у східних регіонах, де зараз орудують сепаратисти і терористи, яких, нажаль, підтримує РФ. Унеможливлюється доставка наркотичних анальгетиків для проведення анестезії при ургентних оперативних втручаннях, в умовах бойових дій дестабілізовано постачання інших життєво необхідних ліків. Люди, що проводять антидержавну політику, викрадають медичних працівників, відбирають санітарний транспорт, перешкоджають діяльності медичних закладів. Олег Мусій оцінив ці кричущі факти не як суто українську, а як глобальну проблему. Він закликав ширше обговорити на міжнародному рівні шляхи забезпечення адекватного функціонування цивільних систем охорони здоров’я за надзвичайних обставин локальних конфліктів, зокрема, запропонував використати з цією метою унікальний досвід альтернативної системи надання медичної допомоги, набутий під його керівництвом Медичною службою Штабу національного спротиву.

Маргарет Чен подякувала співрозмовнику за висвітлене ним бачення ситуації в Україні, висловила підтримку цього бачення, схвально охарактеризувала ініціативи Уряду та Міністерства в пріоритетних напрямках. Вона запевнила, що ВООЗ буде й надалі підтримувати Україну, її Уряд та Міністерство охорони здоров’я у досягненні поставлених цілей в сфері охорони здоров’я, озвучених Міністром. Це стосується, зокрема, проблеми туберкульозу в Україні, — ВООЗ дуже стурбована цим питанням і висловлює сподівання на приділення йому достатньої уваги. Рішучих дій потребуватиме вирішення проблем забезпечення доступу пацієнтів до замісної терапії, подальшого вдосконалення системи охорони материнства та дитинства, активізації кампанії з вакцинації (особливо щодо поліомієліту та кору, адже це бомба сповільненої дії) тощо.

«У своїй діяльності ВООЗ не торкається політичних аспектів. Втім, у будь-якому випадку, ВООЗ виступає категорично проти будь-яких агресивних кроків або інших спроб перешкоджання діяльності закладів охорони здоров’я та медичних працівників. Такі дії суперечать Женевській конвенції, яку підписали усі країни. Залиште у спокої медичних працівників, дайте їм можливість виконувати свою роботу — це гасло для нас було і залишиться незмінним. Відповідно, і я не є політиком, але уважно стежу за міжнародними новинами та цілком усвідомлюю, що у вашій країні зараз склалася дуже складна ситуація. У той же час, нині Україна користується широкою підтримкою з боку міжнародної спільноти, особливі надії покладаються на прийдешні президентські вибори. Тому я щиро сподіваюся, що буде знайдено вірні рішення та забезпечено повернення до того стану речей, коли держава поновить можливість повноцінно піклуватися про своїх мешканців. Чим раніше ці рішення буде знайдено, тим краще буде не лише для України, але й для всього світу. Адже Україна є надзвичайно важливою країною для Європи», — підкреслила Генеральний директор ВООЗ.

 

Довідка

Асамблея збирає міністрів охорони здоров’я 193 країн – членів Всесвітньої організації охорони здоров’я для обговорення низки актуальних проблем, серед яких реформа ВООЗ, інфекційні захворювання, епіднагляд, профілактика неінфекційних захворювань та боротьба з ними, проведення огляду виконання програмного бюджету на 2012-2013 роки тощо.

Основною темою цьогорічної ВАОЗ визначено «Зв’язок між кліматом та здоров’ям». У ході дискусії наголос буде зроблено на питаннях розширення доступу населення до послуг у сфері охорони здоров’я (профілактики, лікування, реабілітації), зміцнення паліативної допомоги в якості одного із компонентів комплексного лікування протягом усього життєвого циклу.

Під час роботи сесії передбачено провести вибори Генерального директора ВООЗ.

Запланована зустріч Олега Мусія з Генеральним директором ВООЗ Маргарет Чен, Виконавчим директором ЮНЕЙДС Мішелем Сідібе, Міністром охорони здоров'я Литви Вітенісом Полівасом Андріукаітісом, керівником Департаменту управління грантами Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією Марком Елдон-Едінгтоном.

 

Прес-служба МОЗ України

 

Дата: 
понедельник, мая 19, 2014